Kingston Technology (KF436C16RB2K216), 16 GB,	2 x 8 GB DDR4, 288-pin DIMM
Logo
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support: Google & Apple Pay
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at [email protected] to get your best price today!
Add to Wishlist
Compare
Product Code: RMHO-7199
MPN #: KF436C16RB2K216
High speeds plus low latencies for extreme performance
Intel® XMP Certified or Ready
Ready for AMD Ryzen
Intense black aluminium heat spreader
The two-tone black aluminium heat spreader and black PCB keep your rig running and looking sharp.
Specifications
Features
JEDEC standard Yes
Lead plating Gold
Cooling type Heatsink
Country of origin China, Taiwan
Programming power voltage (VPP) 2.5 V
SPD profile Yes
Intel Extreme Memory Profile (XMP) version 2.0
Intel Extreme Memory Profile (XMP) Yes
Row active time 32 ns
Refresh row cycle time 350 ns
Row cycle time 45.75 ns
Module configuration 1024M x 64
Memory voltage 1.35 V
Memory ranking 1
Memory channels Dual-channel
CAS latency 16
ECC No
Memory form factor 288-pin DIMM
Component for PC
Memory data transfer rate 3600 MT/s
Internal memory type DDR4
Memory layout (modules x size) 2 x 8 GB
Internal memory 16 GB
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Operational conditions
Storage temperature (T-T) -55 - 100 °C
Operating temperature (T-T) 0 - 85 °C
Weight & dimensions
Weight 83 g
Height 42 mm
Depth 133.3 mm
Width 8.29 mm
Packaging data
Package type Box
Package weight 143.23 g
Package height 171.4 mm
Package depth 16 mm
Package width 129.5 mm