Origin (OM8G31600SO2RX8NE135) 8GB DDR3 1600MHz 2Rx8 NonECC SODIMM RAM for Laptop
In Stock
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support: Google & Apple Pay
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at [email protected] to get your best price today!
Add to Wishlist
Compare
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: RMHO-4648
MPN #: OM8G31600SO2RX8NE135
Specifications
Features
Product  Origin 8GB DDR3 Non-ECC SODIMM RAM
Linux operating systems supported Yes
Windows operating systems supported Yes
Backlight No
Product colour Green
Memory voltage 1.35 V
Memory ranking 2
Memory clock speed 1600 MHz
CAS latency 11
ECC No
Memory form factor 204-pin SO-DIMM
Component for Laptop
Internal memory type DDR3
Memory layout (modules x size) 1 x 8 GB
Internal memory 8 GB
Buffered memory type Unregistered (unbuffered)
Operational conditions
Storage relative humidity (H-H) 10 - 85%
Operating relative humidity (H-H) 10 - 80%
Storage temperature (T-T) -25 - 95 °C
Operating temperature (T-T) 0 - 85 °C
Technical details
Compliance certificates RoHS
Weight & dimensions
Weight 100 g
Height 31.8 mm
Depth 3.8 mm
Width 67.6 mm